Zobrazit hlavní menu

Velký svět techniky

 

Školní výlet do Světa techniky

Dva týdny po tom, co jsme s dětmi navštívili olomouckou Pevnost poznání, jsme měli možnost porovnat tuto vědecko-historickou expozici s podobným místem v Ostravě.

Industriální areál Dolních Vítkovic je opravdu působivý: vysoké pece, obrovské kovové konstrukce, historické budovy. Našim cílem však byla moderní expozice Velký svět techniky, kde jsme se rozdělili na tři skupiny. Pro starší děti byl připraven program přímo na místě: pod vedením lektora si například vyzkoušeli navrhnout vlastní město a povídali si o jeho fungování. Kromě toho měly děti možnost projít si jednotlivé interaktivní expozice Dětského světa, Světa vědy a objevů a Světa přírody. Děti z první a druhé třídy se přesunuly do vedlejší budovy, takzvané U-šestky (bývalá hala energetické ústředny), kde se nachází Malý svět techniky. Tam si nejdříve s lektorem povídali o tom, jak a z čeho vznikají tkaniny, děti potěšil filmem o Krtkovi a kalhotkách, a nakonec si samy vyzkoušely tkaní v rámečcích. Jak tak tiše seděly a soustředěně pracovaly, byl na ně moc pěkný pohled a napadlo nás, jestli není škoda, že se už nevyučují ruční práce. Následovala prohlídka zážitkové a dotykové expozice technických vynálezů od parního stroje až po robotické pracoviště. Děti nadšeně pumpovaly, mačkaly tlačítka, točily kohoutky, knoflíky a volanty, vyráběly elektřinu šlapáním na kole, na trenažéru zkoušely řídit auto či letadlo. Někteří pro samé zkoumání ani neměli hlad, ale nakonec jsme přece jen posvačili. Vedle stolů a laviček stál model legendárního Nautilu, takže jsme si na závěr zvenku i zevnitř prohlédli království kapitána Nema, a pak už jsme kouzelný verneovský svět opustili.

Myslím si, že výlet byl velice povedený, a věřím, že mnohé děti zaujal Svět techniky natolik, že se budou chtít vracet.

Eva Štefková

Fotogalerie

Vydáno: 28. 06. 2022 | Autor: Škola Škola