Vynášení Morany a vítání jara

Vynášení Smrti neboli Morany je starodávná tradice, která se ze starých slovanských časů dochovala až do dnešní doby. Pro naše předky byl rituál vynášení zimy a vítání jara velmi významnou událostí. Ve školce si děti tuto tradici připomněly, vyrobily si velkou Moranu a malé Moranky z klacíků, proutí a krepového papíru a učily se básničky „Zimo, zimo, táhni pryč“ a „Přišlo jaro do vsi“.

V pátek 22. 3. 2024 se chlapci, děvčátka a paní učitelky ze třídy Mravenečci a Včelky vydali ve společném průvodu Bernarticemi na most přes potok Teplice. Děti se při nesení velké Morany střídaly, aby si tento úkol užilo co nejvíce z nich. Cestou hlasitě pokřikovaly říkadla. Z mostu děti vyhodily Moranky i velkou Moranu do vody a sledovaly, jak odplouvají. Rozloučily se tak se zimou s přáním, aby s jarními dny přicházelo všechno čisté, pěkné a nadějné.

O další krásný zážitek se postarala paní Veřmiřovská, která nás všechny pozvala na svou zahradu, kde pro děti připravila bublinkovou show. Moc jí za to děkujeme.

Vydáno: 19. 04. 2024 | Autor: Spaneco Spaneco